Binance’ten Kripto Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Serisi

Tüm dünyada popüler hâle gelen kripto para birimleri, artık birçok insan için bir yatırım aracı hâline gelmiş durumda. Ancak her şeyde olduğu gibi bu kripto paralarda da bazı doğru bilinen yanlışlar var. İşte bu konuya açıklık getirmek isteyen dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, sektörde dolaşan bazı yanlış bilgilere açıklık getirdi.

Binance’in paylaştığı bilgiler, kripto paraların gerçek olarak kabul edilmemesi, herhangi bir değere sahip olduğunun düşünülmemesi gibi birçok önemli konuya değiniyor. Bu bilgilerle insanların korku, belirsizlik ve şüpheye (FUD) düşmemesi dijital varlıklara karşı önyargılı olmasının önüne geçilmek isteniyor.

Dijital varlıkların değeri

Kriptoda yeni olanlar genellikle sabit coinler (stablecoin) hariç olmak üzere çoğu dijital varlığın gerçek “itibari” para birimiyle desteklenmediğini iddia edebiliyor. Binance de desteklenmemenin hiçbir değere sahip olmamakla eş sayılmasının en büyük yanlış olduğunu belirtiyor. İşte bu kapsamda da güçlü devletler tarafından ABD doları ve İngiliz sterlini gibi para birimleri örnek gösteriliyor. Binance’e göre bu para birimlerine olan inanç, devletlerin varlığına olan inançtan kaynaklanıyor.

Kripto devi, dijital para birimlerinin altında yatan teknolojiye güvenene insanların sayısının hızla arttığını vurgularken değerin herkesin kendi başına görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği açık kaynaklı koddan geldiğini söylüyor. Bu şekilde de finansal sistemlerde güven unsurunun blokzincir ve kriptoyla daha fazla sağlanabileceği belirtiliyor.

Bunların dışında Binance’e göre kripto, Bitcoin örneğinde olduğu gibi, tıpkı altın gibi emtiaya benzer şekilde değer saklama aracı olarak her geçen gün daha fazla tercih ediliyor. 21 milyon adetle sınırlı olan Bitcoin’in, değeri para politikalarıyla düşürülemeyen bir varlık olduğunun da altı çiziliyor. Ayrıca kriptonun dijital sanattan yeni finansal ürünlere kadar sınırsız sayıda kullanım olduğu da ekleniyor.

Kriptonun gerçek para olmaması iddiası

Binance, kripto paraların gerçek para olmaması iddialarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. “Gerçek para”nın ticari faaliyetlerde kullanılan takas aracı ve hesap birimini akıllara getirdiğini söyleyen şirket, kripto paraların günlük hayattaki işlemlerde kullanılmadığına inanların olduğunu vurguluyor. Ancak, popüler inanışın aksine dünya genelinde bu uygulamalar çoktan başlamış durumda.

Kripto para birimleri, birçok ülkede “gerçek para” olarak kullanılmaya başlamış durumda. Farklı sektörlerden şletmeler, kripto para birimlerini ödeme aracı olarak belirlediğini görmüştük. Hatta El Salvador gibi Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden ülkeler bile vardı.

İşte Binance de son yıllarda kriptonun geleneksel ödeme sistemlerine entegre edilmesi sayesinde kullanıcıların ürün, hizmet ve uygulamalarda kriptolarını harcayabildiğini söyleyerek “gerçek para değil” iddialarının yanlışlığını gösteriyor. Son olarak kripto ödeme teknolojisi Binance Pay ile kullanıcılarına hizmet veren şirket, kriptonun yakın geleceğin en önemli finansal argümanlarından biri olduğunu ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir