Bu Tahminlere Dikkat: Bitcoin İçin Selloff Bekleniyor!

Güncel analizler, Bitcoin fiyat rallisinin şimdilik 26.000 dolarda sınırlı kalacağını gösteriyor. Boğalar, on-chain aktivitedeki düşüş ve zorlu teknik direnç seviyeleriyle karşı karşıya. 30.000 dolara işaret eden bazı kilit metrikler söz konusu olsa bile, indikatörler BTC’de kısa vadede potansiyel bir düzeltmeye işaret ediyor…

Fiyat yükseldikçe Bitcoin borsalara geri dönüyor

13 Mart’ta Glassnode’un döviz akışı verileri, Mayıs 2022’den bu yana borsalara en önemli girişi kaydetti. Bu metrik, borsalarda daha fazla arz ve potansiyel olarak daha yüksek satış baskısı anlamına geliyor.

Bitcoin’in zaman ağırlıklı transferlerini ölçen CDD indikatörü de küçük bir artış göstererek eski ellerin paraları hareket ettirdiğini gösteriyor. İndikatörler, uzun vadeli yatırımcılar tarafından kar rezervasyonuna işaret edebilir ve bu da bir düzeltmeye yol açabilir.

Bitcoin fonlama oranları, RSI sıçraması

Ayrıca, Bitcoin Sürekli Vadeli İşlemleri için fonlama oranı da en son ABD TÜFE baskısı ile yükseltildi. Başka bir deyişle, kaldıraçlı işlemlerde daha fazla trader yukarı yönde pozisyon alıyor ve bu da düzeltme riskini artırıyor.

Keskin fiyat hareketi aynı zamanda teknik bir ivme indikatörü olan RSI içinde 82’ye kadar çıkan önemli bir artış kaydetti. Bu da BTC/USD çiftinin kısa vadede genellikle “aşırı alım” olarak kabul edildiği anlamına geliyor.

BTC ve USD düşüş eğilimi gösteriyor

BTC fiyatı şu anda artan volatilite seviyesini gösteren genişleyen bir kama formasyonu oluşturuyor. Hem alıcılar hem de satıcılar, fiyatı destek ve direnç seviyelerinin üzerine çıkarıyor ve geri dönüşler hızla geliyor.

Alıcılar, 14 Mart’ta bir model kırılması düzenleyemediler ve şu anda 26.700 dolar tavanında dirençle karşı karşıyalar. Aynı zamanda, fiyatın önümüzdeki günlerde formasyonun dibine, yaklaşık 19.500 dolara doğru düzeltme şansı da var. Aksine, Bitcoin’in fiyatı en üst trend çizgisinin üzerine çıkarsa, boğalar muhtemelen fiyatı 30.000 dolara doğru itecek. BTC opsiyonları ve vadeli işlem piyasaları BTC boğalarını bu yönde destekliyor.

Kurumsal yatırımcılar BTC rallisini ne kadar destekliyor?

CoinShares tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, kripto para yatırım ürünleri geçen hafta en büyük haftalık çıkışları kaydetti. Rapora göre BTC, geçen hafta sektörden çıkarılan tüm paraların %95’ini temsil eden toplam 244 milyon dolarlık çıkış kaydetti. Kriptokoin.com olarak raporun ayrıntılarına bu yazıda yer verdik.

Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen raporun Bitcoin’i ve buna bağlı olarak kripto piyasasının geri kalanının son 24 saatteki fiyat performansını hesaba katmadığını belirtmekte fayda var. Yazım sırasında BTC, günün %5’lik düşüşüne rağmen 24.000 doların üzerinde işlem görüyor. Kurumsal ilgi 22 Mart tarihli Fed faiz kararının ardından yön değiştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir