Elif Erbakan’ın, ağabeyi Fatih Erbakan’ın kararına tepkili olduğu iddia edildi

Daha önce seçimlere kendi logosu ve adayları ile katılacağını açıklayan Yeniden Refah Partisi, son dakikada Cumhur İttifakı’na katıldı. Genel Başkan Fatih Erbakan ise Cumhurbaşkanı adaylığından çekildiğini açıkladı. Fatih Erbakan’ın ittifaka katılma kararının aile içinde tepkiyle karşılandığı iddia edildi. Kız kardeşi Elif Erbakan’ın parti içindeki bir kanatla aynı fikirde olduğu ve ittifakın kendilerine zarar vereceğini düşündüğü belirtildi. 

Cumhur İttifakı’na son anda katılan Refah Partisi’nde alınan karardan partinin MKYK üyelerinin bir bölümünün haberinin olmadığı öğrenildi.

Diken’den Altan Sancar’ın haberine göre parti kaynaklarının aktardığına göre dün akşam saatlerinde çevrimiçi toplantıya çağrılan partinin MKYK üyeleri ve kadın kolları yöneticilerine cumhur ittifakına katılma kararı hakkında bilgi verilmedi.

Bazı isimler istifayı gündeme aldı

Gün içinde partilerinin cumhur ittifakı’na katıldığını öğrenen ve çoğunluğu daha önce Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan ile de siyaset yapan isimler bu duruma tepki gösterdi. Aralarında MKYK üyelerinin de olduğu çok sayıda isim istifayı gündemlerine aldı. MKYK üyelerinden bazıları ise bundan sonraki toplantılara katılmama kararı aldı.

Elif Erbakan’ın ittifakın kendilerine zarar vereceğini düşündüğü belirtildi

Öte yandan Fatih Erbakan’ın ittifaka katılma kararının aile içinde de tepkiyle karşılandığı öğrenildi.

Necmettin Erbakan’ın kızı Elif Erbakan’ın parti içindeki bir kanatla aynı fikirde olduğu ve ittifakın kendilerine zarar vereceğini düşündüğü belirtildi. Elif Erbakan’ın AKP’li Binali Yıldırım’ın partilerini ziyareti sonrası “Neden cumhur ittifakına katılmamalıyız” başlıklı bir konuşma yaptığı da biliniyor.

Elif Erbakan’dan haber bekleniyor

Partililerden edinilen bilgilere göre partideki bazı isimler Elif Erbakan’dan haber bekliyor ve buna göre tavırlarını kamuoyuna ilan etmeye hazırlanıyor. Ancak Elif Erbakan’a yakın bazı isimlerin ise istifa kararı aldığı belirtiliyor.

Partide üçe bölünme riski

Diken’e bilgi veren üst düzey kaynaklar, partide ‘üçe bölünme riski’nin ortaya çıktığını düşünüyor. Partiden istifa edenlerin bir bölümünün Saadet Partisi’ne geçeceği, bir bölümünün istifa etmese de toplantılara katılmayacağı ve sandığa gitmeyeceği, karardan memnun olanların da partide kalacağına inanılıyor.

Partide genç ve yaşlı çatışması

Ayrıca parti içinde yaşı daha büyük ve daha önce Necmettin Erbakan’la da çalışmış isimler ve daha genç olan isimler arasında da gerginlikler olduğu öğrenildi. Yaşı daha büyük partililerin, “Davamız iktidardan önemli” sözlerine, genç partililerden “40 yıldır dava diyorsunuz” sözleriyle karşılık verdiği belirtiliyor. Uzlaşmaya varıldığı belirtilen noktaların da henüz partililerin tamamıyla paylaşılmadığı belirtildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir