Elon Musk, 2018 Yılında OpenAI’ı Devralmak İstemiş

ABD merkezli yapay zekâ şirketi OpenAI, son zamanlarda çıkardığı gelişmiş yapay zekâ modelleri nedeniyle herkesin dilinde. Öyle ki şirket, çalışmaları nedeniyle Microsoft’tan yüksek miktarda yatırım almayı başardı.

ChatGPT, DALL-E gibi yapay zekâ modellerini hayatımıza sokan OpenAI, 2015 yılında ünlü milyarder Elon Musk’ın da aralarında bulunduğu küçük bir grup tarafından kâr amacı olmayan bir organizasyon olarak kurulmuştu. Ancak 2019 yılında kâr eden bir şirkete dönüştü. Bugün ise, şirket ve Elon Musk ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Musk, 2018’de OpenAI’ın başına geçmeye çalışmış ancak bunu başaramamış

Semafor tarafından paylaşılan yeni bir rapora göre Musk, 2018 yılında OpenAI’ı devralmaya çalıştı; ancak başaramadı. Ünlü milyarderin, o yılda şirketin Google’ın arkasına düşündüğü ve bu yüzden direkt kontrolü eline alıp kendi yönetmek istediği belirtildi. Ancak bu teklif, OpenAI’ın diğer kurucuları tarafından reddedildi. Rapora göre reddedenler arasında şirketin şimdiki CEO’su Sam Altman ve başkanı Greg Brockman da yer alıyor.

Musk, 2018 yılında OpenAI’ın yönetim kurulundan Tesla nedeniyle istifa etmişti. Semafor da konuya yakın kaynaklara dayandırdığı raporunda, Musk’ın çıkmadan önce OpenAI’a 1 milyar dolar fon sözü verdiğini ancak 100 milyar dolarlık katkı sağlayarak bu sözünden döndüğünü belirtti. Bu da o zamanlar OpenAI için önemli bir soruna dönüştü; çünkü DALL-E, ChatGPT gibi modelleri geliştirmek şirkete büyük paralara mâl oluyordu.

Böylece OpenAI, 2019 araştırmalarını finanse etmek için kâr amacı güden bir hâl almaya başladı. Zaten aynı yıl içinde de Microsoft’tan 1 milyar dolarlık yatırım geldi. Teknoloji devinin OpenAI’a yatırımları, geçtiğimiz aylarda daha da arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir