Intel, Arrow Lake Serisiyle L2 Önbellek Kapasitesini Artıracak

Önbellek kapasitesi hem CPU hem GPU dünyası için kritik rol oynamaya devam ediyor. Tüm teknoloji devleri de son yıllarda ürettiği donanımlarda daha fazla önbellek kapasitesi sunmaya başladı. Sızıntılara bakılırsa Intel, Arrow Lake işlemcileriyle birlikte önbellek mimarisinde geliştirmeler yapacak.

Intel donanımları hakkında iyi bir sızıntı geçmişine sahip olan Golden Pig Upgrade, yakında çıkacak olan Arrow Lake-S kod adlı masaüstü işlemcilerle L2 kapasitesinin çekirdek başına 3 MB’a çıkacağını bildirdi. Bilgiler doğruysa, Arrow Lake CPU’lar bellek bant genişliğine bağlı uygulama ve oyunlarda daha yüksek performans sunacak.

13. Nesil Core ‘Raptor Lake’ işlemciler, Raptor Cove çekirdeği (P-Core) başına 2 MB L2 önbelleğe ve Greacemont (E-Core) çekirdeği başına 512 KB L2 önbelleğe sahip. Böylece toplamda 32 MB L2 önbelleğin yanı sıra 36 MB L3 önbellek (P-Core başına 3 MB L3 önbellek, dört E çekirdeği başına 3 MB) kullanılabiliyor.

P-Core P-Core L2 E-Core E-Core L2
Alder Lake Golden Cove 1.25 MB Gracemont 512 KB
Raptor Lake Raptor Cove 2 MB Gracemont 512 KB
Meteor Lake Redwood Cove ? Crestmont ?
Arrow Lake ? 3 MB Crestmont ?
Lunar Lake Lion Cove ? Skymont ?

Arrow Lake işlemcilerin 8 performans çekirdeği rakamını koruyacağını varsayarsak, performans çekirdekleri için toplam L2 kapasitesi 24 MB gibi oldukça büyük bir miktara yükselecek. Net bir bilgi yok, ancak Intel performans çekirdeklerindeki L3 önbellek boyutunu da yukarı çekebilir.

Arrow Lake CPU’ların Intel 20A (2nm sınıfı) üretim sürecinde üretileceğini bir kez daha hatırlatalım. Böylelikle çip boyutları düşecek, şirket tüm önbellek yongalarının boyutunu artırabilecek. Fazla önbellek miktarı yüksek maliyetleri de beraberinde getirebilir. Mavi takım bu işi bir dengeye oturtacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x