İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bir açıklama metni yayınlandı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı; 

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde maaşlar ödenmiyor” algısı yaratmaya çalışanlara cevabımızdır…

Bir süre önce İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yetkili sendika arasında Türkiye’ye örnek bir sözleşme imzalanmıştır.  Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği tarih ile imzalandığı tarih arasında maaş farkı oluşmuştur.  Geciken sadece bu ödemedir. Zamlı maaşlar imzalandığı andan itibaren her ay zamanında hesaplara yatırılmaktadır ve hiçbir çalışanımızın gecikmiş maaş ve ikramiye alacağı yoktur.

Fark ödemesinde yaşanan sıkıntının en büyük nedeni ise Hazine’den her ay verilmesi gereken yerel yönetim payı tutarlarındaki düzensiz azalışlardır.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz 2023 ödeneği 1 milyar 700 milyon TL olması gerekirken, 600 milyon TL’lik azalma ile 1 milyar 100 milyon TL’ye düşmüştür. Bu durum elbette ki ödemeler dengesini bozmuştur.

Eşit işe eşit ücret ilkesi ışığında ve emeğin kıymetini bilerek, çalışanlarına, Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmesini sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm zorlukları aşacak imkân ve kabiliyete fazlasıyla sahiptir. TİS’ten kaynaklanan fark ödemesinin bir kısmı birkaç gün içinde; kalanı da müteakip tarihlerde ödenecektir.

Bu durumun yetkili sendika yöneticilerine ve çalışanlara bildirilmesine rağmen bugün gerçekleştirilen eylemi saygıyla karşılamakla birlikte takdiri İzmir halkına bırakıyoruz. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x