Can Atalay’ın başvurusu görüşülecekti: Anayasa Mahkemesi’nden erteleme kararı!

Anayasa Mahkemesi (AYM) , bugün yapılması planlanan Can Atalay dosyasına ilişkin görüşmeyi ileri bir tarihe erteledi.

Anayasa Mahkemesi, Gezi Davası’nda aldığı 18 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvurusunu bugün görüşecekti. Ancak AYM Atalay’ın bireysel başvurusunu ilerleyen tarihlerde görüşme yönünde karar aldı.

AYM’nin erteleme gerekçesinin ise, bir üyenin dosyaya hazırlanamadığını beyan etmesi olduğu aktarıldı.

Ne olmuştu?

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Davası’nda Osman Kavala ile birlikte yargılanan 8 sanıktan biriydi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Nisan 2022 tarihinde Gezi Davasında Osman Kavala’yı “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay’ın arasında bulunduğu 7 sanığı ise darbeye teşebbüse yardım suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Can Atalay, cezaevinde tutuklu bulunurken 14 Mayıs seçimlerinde TİP’ten Hatay milletvekili seçildi. Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay’ın yasama dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle yargılamada durma kararı verilmesi ve tahliye edilmesi talebini reddetti. Daire, 28 Eylül 2023 tarihinde Osman Kavala, Can Atalay, Mine Özerden, Çiğdem Mader, Tayfun Kahraman’ın cezasını da onadı.

TIKLAYIN-AYM, Can Atalay hakkındaki ihlal başvurusunu 12 Ekim’de görüşecek

TIKLAYIN-Gezi Parkı davasında Kavala ve Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanığın cezası onandı; Yapıcı ve Altınay için tahliye kararı verildi

TIKLAYIN-AYM raportörü Can Atalay için “hak ihlali var” dedi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x