CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum… İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladığını duyurdu! NY Times gizli belgeyi deşifre etti… Kod adı: Eriha Duvarı

İsrail – Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri…

08:10

İsrail ordusu savaş kararını dünyaya duyurdu

Ordu, Hamas’ın ateşkesi ihlal ettiğini ve İsrail topraklarına ateş açtığını söyleyerek, İsrail ordusunun Gazze’de Hamas’a karşı savaşa yeniden başladığını duyurdu.

07:00

IDF: Gazze’den atılan roket düşürüldü

İsrail Savunma Kuvvetleri, Sderot ve çevresindeki bölgelerde sirenlerin çalmasının ardından Gazze yakınlarındaki İsrail topluluklarına bir roket atıldığını doğruladı. Ordu, roketin hava savunma birlikleri tarafından vurulduğunu açıkladı.

06:45

NYT: İsrail, Hamas’ın saldırı planını bir yıldan fazla süredir biliyordu

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın (NYT) haberine göre İsrail, Hamas’ın ülkenin güneyine yapacağı baskına ilişkin savaş planlarını, saldırı gerçekleşmesinden bir yıldan fazla bir süre önce elde etti.

Aynı habere göre, İsrailli yetkililer tarafından ‘Eriha Duvarı’ kod adı verilen 40 sayfalık bir belge, Filistinli grup tarafından gerçekleştirilen şok saldırının türünü ayrıntılı olarak özetledi, ancak İsrail’in askeri ve istihbarat yetkilileri bu tehdidi reddetti.

Belge aynı zamanda Hamas’ın İsrail’in hassas askeri bilgilerine erişimi olduğunu da gösteriyordu ancak yetkililer, Hamas’ın bu kadar geniş kapsamlı bir saldırıyı gerçekleştiremeyeceğine veya muhtemelen isteksiz olduğuna karar vererek bu konudaki endişeleri reddetti. Haberde ‘NYT tarafından incelenen plan, saldırıyı ayrıntılı olarak ortaya koyuyor. İsrailli yetkililer belirli uyarıları görmezden geldi’ denildi.

Kısa sürede dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yapan haberde şu ifadelere yer verildi;

‘Belge, saldırının başlangıcında roket yağmuru yapılması, insansız hava araçlarının sınır boyunca güvenlik kameralarını ve otomatik makineli tüfekleri etkisiz hale getirmesi ve silahlı kişilerin yamaç paraşütü, motosiklet ve benzeri araçlarla kitleler halinde İsrail’e akması çağrısında bulunuyordu. Bunların hepsi 7 Ekim’de gerçekleşti.’

İsrail’in Haaretz gazetesi de geçen hafta İsrail ‘askeri istihbaratının olası bir Hamas saldırısı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğunu’ bildirmişti.

05:22

WSJ: İsrail ve Hamas ateşkesi bir gün daha uzatma konusunda anlaştı

Hamas ile İsrail arasında 24 Kasım’da başlayan ve 3 kez uzatılan geçici ateşkes Cuma sabahı sona eriyor. Wall Street Journal’ın Mısırlı yetkililere dayandırdığı haberine göre, İsrail ve Hamas ateşkesi uzatma konusunda anlaştılar. Anlaşmaya dair henüz taraflardan resmi bir açıklama gelmedi.

05:19

Filistinli tutuklu: Dış dünyayla bağlantımız yoktu

Bu gece İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan Filistinli mahkumlar arasında yer alan El Halil’den 19 yaşındaki Raed Youssef Muhammad Idris Sarsour, kendisinin ve Ofer Hapishanesindeki diğer tutukluların tamamen tecrit edildiğini söyledi.

02:59

Hamas 8 İsrailli rehineyi, İsrail de 30 Filistinli tutukluyu daha serbest bıraktı

Ateşkesin 7. gününde Hamas elindeki 8 İsrailli rehineyi daha serbest bırakırken, İsrail de 30 tutukluyu daha bıraktı. Son serbest kalan tutuklulardan 23’ünü çocuk, 7’sinin kadın olduğu açıklandı. Geçici ateşkes süresince yapılan rehine ve tutuklu takasında toplamda 80’i İsrailli 110 rehine ve 240 Filistinli tutuklu serbest kaldı.

Filistinli mahkum ‘Haberlere erişimimiz yoktu ve dışarıda olup bitenlere dair hiçbir şey bilmiyorduk. İçeride durumumuz çok zordu. Elbiselerimizi aldılar ve herkese yetecek kadar yiyecek yoktu. Bir hafta boyunca duş bile alamadım’ dedi.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail ordusu savaş kararını dünyaya duyurdu
IDF: Gazze’den atılan roket düşürüldü
NYT: İsrail, Hamas’ın saldırı planını bir yıldan fazla süredir biliyordu
WSJ: İsrail ve Hamas ateşkesi bir gün daha uzatma konusunda anlaştı
Filistinli tutuklu: Dış dünyayla bağlantımız yoktu
Hamas 8 İsrailli rehineyi, İsrail de 30 Filistinli tutukluyu daha serbest bıraktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x