Feci Olay! Dişi Çekilen 5 Yaşındaki Deniz, Hayatını Kaybetti: ‘Hepsi Gördü ve Güldü’

Bursa’da, feci bir olay yaşandı. Diş ağrısı nedeniyle götürüldüğü özel diş kliniğinde genel anestezi yapılarak 1 dişi çekilip, 1’i kanal tedavisi olmak üzere 4 dişine dolgu işlemi uygulanan 5 yaşındaki Deniz Sönmez, eve geldikten sonra kötüleşti. Hastaneye kaldırılan Sönmez, 3 gün sonra yaşamını yitirdi. Olaya ilişkin konuşan acılı anne Elena Sönmez, ”Ben yardım istedim ama bana yardım etmediler. Oğlum gözlerini açınca önce su istedi, ben kadına su vermesini söyledim. Bakmadı, sadece su verdi. İçmedi, döktü. ‘Ben ölüyorum’ dedi. Sonra çok hareket yaptı ama kimse gelmedi. Hepsi gördü ve güldü” dedi. 

Otopsi işlemlerinin ardından cenazesi yakınlarına teslim edilen Deniz, son yolculuğuna uğurlandı.

Bursa’da yaşayan Elena ve Aydın Sönmez çifti, tek çocukları olan Deniz Sönmez’i, diş ağrısı şikayetiyle 10 Kasım’da, özel diş kliniği zincirinin Hürriyet Mahallesi’ndeki şubesine götürdü. İddiaya göre, muayene sonrası dişlerinde çürük olduğu tespit edilen çocuğa, genel anestezi altında narkoz verilip, operasyon yapıldı.

1 dişi çekilip, 4 dişine de dolgu yapılan çocuk, narkozun etkisini yitirmesiyle rahatsızlandı.Ağzında yoğun kanama olan çocuğun, ateşi yükseldi ve titremeye başladı. Küçük Deniz, şikayetlerinin anesteziye bağlı olduğu söylenerek, kanaması olduğu halde ilaç yazılıp taburcu edildi. Eve geldikten yaklaşık 20 dakika sonra fenalaşınca ailesi tarafından kaldırıldığı Dörtçelik Çocuk Hastanesi’nde tedaviye alınan Deniz Sönmez, dün sabah oksijen azlığına bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Ailenin şikayetiyle Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da inceleme başlatıldı.

Cenazesi yakınlarına teslim edilen Deniz, toprağa verildi. Cenazede anne ve babasının ayakta durmakta güçlük çektiği görüldü. Deniz’den geriye 29 Temmuz’daki doğum günü kutlamasının görüntüleri kalırken, defalarca yardım istemesine rağmen, kimsenin oğluyla ilgilenmediğini öne süren anne Elena Sönmez, şu ifadeleri kullandı;

”Ben yardım istedim ama bana yardım etmediler. Klinik personeli de diş hekimi de oturdu, Deniz biraz konuştu. Çok hareket yapınca kadınlar güldü. Komik bir şey sanki. Bir kez bakmadılar. Anestezi uzmanı, operasyon bittiği gibi gitti. Oğlum gözlerini açınca önce su istedi, ben kadına su vermesini söyledim. Bakmadı, sadece su verdi. İçmedi, döktü. ‘Ben ölüyorum’ dedi. Ben dedim ki Deniz’im sen ölmüyorsun, sadece biraz uyudun.”

”Şimdi ilacın etkisi var. Biraz bekle dedim. Sonra böyle yaptı, ‘Çıkar beni, çıkar beni’. Sonra çok hareket yaptı ama kimse gelmedi. Hepsi gördü ve güldü. Ben hiçbir şey anlamadım. Ben her şeyi sordum, ateşi var dedim. ‘Normal’ dediler. Çok kanıyor dedim, ‘Biz diş çıkardık normal’ dediler. Şimdi baksınlar bakalım her şey normal mi?.”

Diş kliniği yetkilileri ise İl Sağlık Müdürlüğü’ne bilgi verdiklerini, konuyla ilgili açıklama yapmayacaklarını dile getirdi. Baba Aydın Sönmez ise yaşadıkları süreci şöyle anlattı;

”Ben hemen Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ne götürdüm. 3 gün boyunca canıyla cebelleşti, biz dışarıda dualarla bekledik. En son doktor ümidin azaldığını söyleyerek, ‘Tomogrofi çekmek istiyorum’ dedi. Çektiler tomografiyi, onlar zaten şeyden şüpheleniyordu, kanama durmuyor, ilk geldiği gün boğazında da kanaması vardı operasyon yapmışlardı.Tomografide her şey göründü, kandaki oksijen oranının yüzde 40’a düşmesiyle o anda çocuk gitmiş. Genel anestezi, diş çekimi, doktorun umursamazlığı. Çocuğun genetik bir hastalığı bile olsa, diyelim ki biz bilmiyoruz öyle bir şey var. Bir kere bak ya, bir kere bak, çocuğun ağzından kan geliyor. Çocuk kusuyor, ateşi var, titriyor. Önce Rabb’imin adaletine, sonra devletin adaletine inanıyorum. Bekleyeceğiz. Şikayetçi olduk. Soruşturulsun en sonuna kadar. Bir insan canı bu kadar basit olmamalı. Hak eden hak ettiğini alsın, gerçekten alsın. Bizim canımız, ciğerimiz yandı. Şu anki acım tarifsiz zaten, başka birinin canı ciğeri yanmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x