macOS’ta Diablo IV Nasıl Oynanır?

Mac bilgisayarınızda DirectX12 gerektiren AAA oyunları oynayabileceğinizi biliyor muydunuz? Diablo 4 de bu oyunlardan sadece bir tanesi. Tabii bunun için birkaç önkoşul gerekiyor.

Oyun şu anda macOS 14 Developer Beta 1 (Sonoma) versiyonunda oynanabilir durumda. Ancak bazı kullanıcılar oyunun macOS Ventura’da da çalışabileceğini söylüyor. Bilinmesi gereken en önemli nokta şu ki; Intel tabanlı Mac’lerde çalışmadığından dolayı bir Apple Silicon Mac’e sahip olmanız gerekiyor.

Başlamadan önce ilk olarak birkaç komut satıcı aracı indirmemiz ve yüklememiz gerekiyor. https://developer.apple.com/download/all/ adresinden Komut Satırı Araçlarını indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra bu araçların varsayılan olarak kullanıldığını doğrulayın. Daha sonrasında terminali açıp yazmamız gereken birkaç komut var.

İlk olarak Terminal’i açın ve;

xcode-select -p komutunu girin. Komut sonrasında /Applications/Xcode-beta.app/Contents/Developer yazısını görmelisiniz.

Eğer Xcode.beta.app yerine Xcode.app yazısını görürseniz şu komutu kullanabilirsiniz;

xcode-select -s /Applications/Xcode-beta.app/Contents/Developer

Daha sonraki adımda Rosetta 2’yi kurmamız gerekiyor. Rosetta 2, Intel tabanlı uygulamaları Apple Silicon’da çalıştırmanıza izin veriyor. Windows oyunlarının çoğunun Intel mimarisi için oluşturulduğu göz önüne alındığında Rosetta 2’yi yüklemeniz gerekecektir.

Terminal’i açın ve sonrasında softwareupdate –install-rosetta komutunu çalıştırın.

Daha sonrasında Game Porting Toolkit aracını yüklememiz gerekiyor. Beta sürümünü de yükleyebilirsiniz. https://developer.apple.com/download/all adresinden indirin ve çalıştırın. İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdıktan sonra Game_porting_toolkit_beta.dmg adında bir birim oluşacak. “/Volumes/Game Porting Toolkit-1.0” adında yeni bir birim görebilirsiniz.

Game Porting Toolkin’in nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Read Me.rtf klasörüne bakabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra Intel mimarisine geçiş yapmamız gerekiyor. Bunu da Terminal’deki ufak bir komut yardımıyla halledebiliriz. Terminal’i açtıktan sonra arch -x86_64 zsh komutunu girin ve çalıştırın.

Bu komut aşağıdaki komutların tümünü Intel mimarisiyle Rosetta 2 altında çalıştıracaktır.

macOS’unuzda zaten Homebrew yüklü de olsa, muhtemelen Apple Silicon için yüklüdür. Bu programı Intel mimarisi için tekrar yüklemeniz gerekiyor.

Homebrew kısaca, çoğu geliştiricinin yalnızca geliştirme veya Terminaller için değil, çeşitli araçlar yüklemek için kullandığı resmi olmayan bir paket yöneticisidir. Toplulukta çok saygı duyulur ve çok sayıda paketi mevcuttur.

Kurulumu yapmak için https://brew.sh adresindeki kurulum kılavuzuna bakabilirsiniz. Terminal’i açarak aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekiyor:

/bin/bash -c “$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)”

Zaten Apple Silicon için kurulum yaptıysanız Homebrew’in sürümü /opt/homebrew Intel sürümü altına yüklenecektir. Bu yüzden birbirleriyle çatışmayacaklar.

Ancak  terminale /usr/local yerine /opt/homebrew kullanmasını söylemek istiyorsanız bunu yapmak için bu terminal oturumuna ilişkin ortam değişkenini değiştirmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için de export PATH=”/usr/local/bin:${PATH}” yolunu kullanabilirsiniz.

/usr/local/bin/brew komutunu çalıştırdığınızda which brewçalıştığından emin olun.

Ayrıca brew doctorkomutunu çalıştırarak Intel’in doğru şekilde kurulup kurulmadığını da kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir izin sorunu olup olmadığına da bakabilirsiniz.

Zaten Intel için önceden yükleme yaptıysanız çalıştırmanız için güncelleme yapmanız istenebilir. Bunun için  .brew updatebrew upgrade komutunu kullanabilirsiniz.

Homebrew için Apple tarafından sağlanan resmi paketlere bakalım. Kurulumu sağlayabilmek için ilk olarak,

brew tap apple/apple http://github.com/apple/homebrew-apple komutunu ve daha sonrasında brew -v install apple/apple/game-porting-toolkit komutunu kullanın. Bu komutun bir süre çalışacağını unutmayın. Genel olarak yarım saat ile 1 saat arasında sürebilir.

Tüm işlemler bittikten sonra geriye bir tek oyunun kurulumu kalıyor. Tabii ki oyunun kurulumunun da çok basit olmadığını söylemeden geçmeyelim. Sadece tek bir oyun için değil, birden fazla oyunu farklı zamanlarda çalıştırabilmek için ortak bir klasör oluşturabilirsiniz.

Genel bir klasör oluşturmak için Terminal’de mkdir ~/Games komutunu kullanıyoruz. Örnek olarak tüm Battle.net oyunlarının yer alacağı bir klasör için ~/Games/battle-net. klasörü kurabilirsiniz.

Klasör kurulumundan sonra Wine’e oyunların hangi klasörde kurulu olduğunu göstermemiz gerekli. Wine, Windows uygulamalarını macOS’ta çalıştırmak için kullanılan bir araçtır. Wine, Apple tarafından sağlanan Crossover ve Game Porting Toolkit tarafından kullanılıyor.

Oyun klasörünü Wine’e tanımlamak için export WINEPREFIX=~/Games/battle-net komutunu kullanıyoruz. Daha sonrasında belirttiğimiz klasörü kurmak ve oynamak istediğimiz oyun için hazırlamamız gerekli. Biz burada Diablo IV oyunu için hazırlık yapıyoruz.

`brew –prefix game-porting-toolkit`/bin/wine64 winecfg

Yukarıdaki komuttan sonra ekranınızda Wine Configuration adında bir pencere görüntülenecek. Bu kısımda Windows sürümünü Windows 10 olarak değiştirmelisiniz. Değişimi yaptıktan sonra yapılandırma ekranından çıkmak için Uygula ve Tamam seçeneğini işaretleyin.

Yapılandırma işlemi bittikten sonra Game Porting Toolkit kütüphane dizinini Wine’ın kütüphane dizinine yüklemeniz gerekiyor. Bu işlem için de kullanmanız gereken komut aşağıdaki gibidir:

ditto /Volumes/Game Porting Toolkit-1.0/redist/lib/ `brew –prefix game-porting-toolkit`/lib/

Ayrıca gerekli tüm yürütülebilir /usr/local/bin dosyaları için cp /Volumes/Game Porting Toolkit-1.0/gameportingtoolkit* /usr/local/bin komutunu kullanın.

Battle.net uygulamasının beklenen derlemeyle eşleşecek şekilde çalışabilmesi için Wine kayıt defterindeki Windows sürümünü güncellememiz gerekli. Güncelleme için aşağıdaki komutları çalıştırmamız yeterli olacaktır.

`brew –prefix game-porting-toolkit`/bin/wine64 reg add ‘HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersion’ /v CurrentBuild /t REG_SZ /d 19042 /f `brew –prefix game-porting-toolkit`/bin/wine64 reg add ‘HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows NTCurrentVersion’ /v CurrentBuildNumber /t REG_SZ /d 19042 /f `brew –prefix game-porting-toolkit`/bin/wineserver -k

Windows için Battle.net uygulamasını https://www.blizzard.com/download/ adresinden indirebilirsiniz.

Dosyayı zaten indirdiyseniz doğrulama yapmanız yeterli. Doğrulama için ls ~/Games/battle-net/drive_c/users/crossover/Downloads/ komutunu yazabilirsiniz.

Daha sonrasında Windows için Battle.net uygulamasını kuralım. Uygulama kurulumu için terminalde gameportingtoolkit ~/Games/battle-net ~/Games/battle-net/drive_c/users/crossover/Downloads/Battle.net-Setup.exe komutunu çalıştırın. Komut sonrasında ekranda Battle.net uygulama penceresi görünecektir.

Uygulama penceresini gördüyseniz bu kısımda Blizzard hesabınızı kullanarak uygulamaya giriş yapın. Bir Blizzard hesabınız yoksa resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz.

Hesaba giriş yaptıktan sonra oyunun kurulumuna başlayın. İnternet bağlantısının durumuna göre indirme hızı değişiklik gösterir. Kurulum sonrasında oyunu başlatabilirsiniz.

Oyun açıldıktan sonra varsayılan olarak, FPS, CPU ve GPU kullanımını gösteren bir performans HUD’u göreceksiniz. En iyi performansı elde etmek amacıyla oyunun grafik ayarlarını yapılandırmak için bu HUD’u kullanabilirsiniz.

Diablo IV’ü her seferinde uygulama içerisinden başlatmak yerine Terminal’deki komutla kısayol kullanarak da başlatabilirsiniz. Bunun için PATH=”/usr/local/bin:${PATH}” arch -x86_64 /usr/local/bin/gameportingtoolkit-no-hud ~/Games/battle-net ~/Games/battle-net/drive_c/Program Files (x86)/Diablo IV/Diablo IV Launcher.exe  komutunu kullanın.

Bu kısımda en önemli nokta oyunun her açılışta aynı HUD ekranının göstermemesi için gameportingtoolkit-no-hud komutunu kullanıyor olmak. HUD ekranını görmek istiyorsanız no-hud kısmını silerek komutunuzu düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x